Obec Tuněchody
Tuněchodyokr. Chrudim

Prvopočátky tělovýchovy v Tuněchodech

Obec Tuněchody se řadila v Chrudimském kraji na přelomu 19. a 20. století mezi pokrokové. Byl tu Hasičský sbor, Hospodářská beseda, Štěpánkova veřejná knihovna, Vodní družstvo, Spořitelní a záložní spolek, začínala elektrifikace obce. Několik místních občanů bylo členy chrudimského Sokola, kam docházeli pravidelně cvičit. V červenci 1910 byl založen přípravný komitét tělocvičné jednoty Sokol. Pětičlennému výboru předsedal František Vyskočil. Byla to první venkovská jednota v okolí Chrudimi. Dne 23. srpna 1910 se konala v hostinci J. Stehlíka první valná hromada, která zvolila řádný výbor v čele se starostou Václavem Korbelem. Už 25. června 1911 uspořádala jednota první veřejné cvičení na louce u Kalousova v blízkosti Hyxova pekla, za účasti jednot z Hrochova Týnce, Moravan, Dašic, Rovně, Slatiňan, Chrudimi a Pardubic. A pak se střídaly roky radostné, kdy jednota vysílala své cvičence na všechny sokolské slety, okrsková a župní cvičení a její zástupci se účastnili i sletů na Slovensku či v Jugoslávii, s těmi méně úspěšnými. Bohužel, nastala i období, na která by bylo nejlépe zapomenout, a sice léta obou světových válek, kdy byla zakázána činnost Sokola.

Zahájení činnosti oddílu kopané

V historii tělovýchovy a sportu v Tuněchodech je nejmladším a v současnosti i nejaktivnějším oddíl kopané, který byl založen v roce 1970. Pokusy o ustavení fotbalového mužstva a zapojení do soutěže byly v Tuněchodech ovšem již ve dvacátých a počátkem třicátých let dvacátého století. Chybělo však regulérní hřiště. Například se hrálo na ploše po vytěženém písku ve Valachovně (dnes nádrž a rybník). Prvním organizovaným fotbalovým družstvem v Tuněchodech se tak stali dorostenci, kteří se přihlásili do okresní soutěže v roce 1967. Oficiálně zahájila kopaná svoji činnost v TJ Tatran Tuněchody až v již zmíněném roce 1970. Velkou zásluhu na tom měli Josef Bakeš, Jan Huňka a Jiří Nepovím. První přípravný zápas odehráli tuněchodští fotbalisté v neděli 19. 7. 1970 v Rosicích s tamním Dynamem a zvítězili 3:1 (branky vstřelili Petr Holub 2 a Josef Kaplan 1). Po několika dalších přípravných zápasech se mužstvo přihlásilo do soutěže. Vrátili se hráči, kteří startovali za Bořice, základ týmu tvořili: J. Fuksa, P. Bakeš, P. Holub, J. Huňka, J. Chalupa, J. Kaplan, L. Kult, J. Nepovím, Z. Polko, F. Radouš, J. Pavlovič, Jan a Josef Stehnovi, Z. Vašák a J. Žigo. Trenérem a zároveň vedoucím mužstva byl Josef Bakeš. Předsedou TJ Tatran Tuněchody byl v roce 1970 Josef Kaplan.

V roce 1976 bylo založeno družstvo žáků, jehož trenérem a vedoucím se stal tehdejší předseda TJ Ing. Ota Zeman. V ročníku 1979/80 se do okresní soutěže přihlásili i dorostenci, pod vedením Jiřího Proroka. Od léta roku 2008 působí v Tuněchodech rezervní mužstvo dospělých.

Ohlédnutí

Družstvy TJ Tatranu Tuněchody (od 1. 7. 1994 došlo ke změně názvu na SK Tuněchody a od 2. 11. 2015 na SK Tuněchody, z.s.) prošlo za více než 40 let jeho historie již hodně přes 200 fotbalistů nejen z Tuněchod, ale i z Úhřetic, Úhřetické Lhoty, Vejvanovic, Kočí, Topole, Chrudimi, Vestce, Nemošic, Mikulovic, Černé za Bory, Mnětic, Hrochova Týnce, Ostřešan, Medlešic, Lánů na Důlku, Rosic, Bořic, Městce, Slatiňan, Dašic a Pardubic. Až ze vzdáleného ostrova Kypru hrál v Tuněchodech, a dobře, fotbalista Costas Charalambous, který v letech  1976-78 pracoval v místní cihelně. Z odchovanců oddílu to dotáhli nejvýše Patrik Tesárek, který hostoval za tehdy druholigový SK Chrudim a zahrál si i proti Bohemians Praha, na přelomu 60. a 70. let hrával za třetiligovou Transportu Chrudim Jiří Prorok, později za AFK Pavel Shejbal a v současné době za MFK i Michal Radouš. Za Slovan Pardubice startovali v tehdejším oblastním přeboru Josef Kaplan a Luboš Kult. Několik nadějných fotbalistů prošlo družstvem AFK v dorostenecké lize: Tomáš a Lukáš Radoušovi, Zdeněk Dušek, Lubor Slezák a Pavel Motyčka.

Košumberský pohár 1986

Mimo mistrovských utkání se tuněchodské mužstvo pravidelně účastní i zimních tůrnajů a v létě memoriálů, v minulosti rovněž i Českého poháru. Za největší úspěch je považováno vítězství v 18. ročníků zimního turnaje O Košumberský pohár v roce 1986, který pořádal Sokol Luže. Vítězství ve skupině A a ve finále tuněchodští doma hráli s divizním Spartakem Hlinsko 1:1 a v Litomyšli zvítězili nad tamním účastníkem I. A třídy 2:1. Tohoto turnaje se zúčastnilo 15 mužstev z 5 okresů tehdejšího Východočeského kraje.
Za poskytnutí materiálů a vypůjčení kroniky tuněchodské kopané touto cestou děkujeme panu Petru Holubovi, bývalému dlouholetému hráči, trenérovi a funkcionáři TJ Tatran / SK Tuněchody.

Naše obec

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

dnes, pondělí 29. 4. 2024
oblačno 22 °C 10 °C
úterý 30. 4. jasno 23/13 °C
středa 1. 5. zataženo 22/15 °C
čtvrtek 2. 5. oblačno 22/13 °C

Monitor státní pokladny

Odstávky elektřiny

13491. zmínka

605obyvatel

kostel

sportovní areál

SDH

ZŠ a MŠ

O obci

Obec Tuněchody leží 5 km severovýchodně od města Chrudim, v úrodném kraji zlatého pruhu Polabské nížiny. První zmínky o existenci obce jsou z roku 1349, kdy je obec uvedena jako Tunochod.
Dominantou obce je kostel Stětí sv. Jana Křtitele z roku 1350. Nad Tuněchody se na jižní straně vypíná návrší Habrov, kde ve 14.a 15.století stávala tvrz. K obci patří i několik oddělených zástaveb vzdálených několik set metrů, a jsou to Cihelna, Valachovna, Rozvodna, Habrov a Kalousov.